تبریک گفتن قطعات زباله روسیه امنیت

تبریک گفتن: قطعات زباله روسیه امنیت رفتگر فضایی روسیه پرتاب موشک

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / سیف

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی که مردادماه دوره ریاست ۵ ساله او بر این بانک آخر می‌یابد، در یک مصاحبه کاملا سفارشی، تلاش کرده است تا از عملکرد خود دفاع کند تا

مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / سیف

سیف : مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده

عبارات مهم : مرکزی

سیف بدون اشاره به اتلاف ١١ هزار میلیارد جهت آخر غائله موسسات مالی اعتباری: مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / کسانی که منافعشان با کارها بانک مرکزی به خطر می­ افتد طرفدار عوض کردن اینجانب هستند؛ رانت خواران و قانون شکنانی که با قاطعیت ما مواجه شده است اند، از این شرایط راضی نیستند

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی که مردادماه دوره ریاست ۵ ساله او بر این بانک آخر می یابد، در یک مصاحبه کاملا سفارشی، تلاش کرده است تا از عملکرد خود دفاع کند تا بلکه حضور او در این پست استمرار داشته باشد. در این مصاحبه، کوچکترین پرسش چالشی در آن مطرح نشده و متن گفتگو به گونه ای است که گویا سوالات و جواب ها را یک نفر نوشته هست. این در حالی است که انتقادات از سیف در اوضاع نامساعد اقتصادی کشور در حوزه ارزی، عدم کنترل نقدینگی، ماجرای بازار سکه و … به اوج خود رسیده است.

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی که مردادماه دوره ریاست 5 ساله او بر این بانک آخر می یابد، در یک مصاحبه کاملا سفارشی، تلاش کرده است تا از عملکرد خود دفاع کند تا بلکه حضور او در این پست استمرار داشته باشد.

مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / سیف

به گزارش گزینش ، گفت و گوی مذکور به اندازه ای سفارشی است که كوچكترين پرسش چالشی در آن مطرح نشده و متن گفت و گو به گونه ای است که گویا سوالات و جواب ها را يك نفر نوشته هست. به طور مثال، در مصاحبه مذکور از قول سیف، ساماندهی موسسات مالی، مهمترین اقدام دوران ریاست وی عنوان شده است ولی هیچ توضیحی راجع به عنوان نحوه تامین 11 هزار میلیارد موردنیاز جهت این کار داده نشده. گفتنی است چند نماینده به این عنوان اشاره کرده و با طرح این پرسش که آیا این پول باید از بیت المال تامین می شد، از آن انتقاد کرده بودند. کارشناسان و فعالان اقتصادی هم معتقدند این نوع جبران بدهی این موسسات باعث شد تا پول مهم طلبکاران در دست متهمان باقی بماند و همین جریان نقدینگی هر بار یک بازار کشور را دچار تلاطم کند.

این مصاحبه در حالی انجام شده است که انتقادات از سیف در اوضاع نامساعد اقتصادی کشور در حوزه ارزی، عدم کنترل نقدینگی، ماجرای بازار سکه و … به اوج خود رسیده و او یکی از گزینه های جدی خروج از دولت بوده هست. تا کنون بارها از کنار رفتن او صحبت به میان آمده ولی هر بار به دلیلی این موضوه مسکوت مانده.

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی که مردادماه دوره ریاست ۵ ساله او بر این بانک آخر می‌یابد، در یک مصاحبه کاملا سفارشی، تلاش کرده است تا از عملکرد خود دفاع کند تا

متن گفت و گوی سفارشی مذکور که در فارس منتشر شده، به شرح زیر است:

به گزارش فارس راجع به بعضی پرسشها روز و اتفاقات رخ داده در دوران ریاست سیف بر بانک مرکزی گفت وگوی کوتاهی با وی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

آقای سیف، در ابتدا می خواهیم فضای اقتصادی کشور در شروع کار دولت یازدهم را کمی ترسیم کنید و اینکه شما با چه شرایطی در نظام بانکی روبه رو بودید؟

من در چند جمله و به صورت کاملا خلاصه عرض می کنم که اقتصاد کشور در ابتدای دولت یازدهم و پیش از شروع مدیریت اینجانب در بانک مرکزی با اوضاع سخت و پیچیده ای با شاخصه های زیر مواجه بود:

مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / سیف

رشد اقتصادی 7/7- درصد در سال 1391 و 3/0- درصد در سال 1392. قیمت رشد منفی 19 درصد در سال 1391 و 7/7- درصد در سال 1392 که افق رشد اقتصادی و اشتغال کشور را به شدت دلواپس کننده ساخته بود. قیمت تورم 45.1 درصدی (نقطه به نقطه) در خرداد 1392 که منتج به زیاد کردن قیمت تورم (12 ماهه) به 40.4درصد در مهرماه 1392 شده است بود.

بی ثباتی بازار دارایی ها و به خاص بازار ارز که موجب نااطمینانی شدید و وقفه در فعالیت های اقتصادی شده است بود.

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی که مردادماه دوره ریاست ۵ ساله او بر این بانک آخر می‌یابد، در یک مصاحبه کاملا سفارشی، تلاش کرده است تا از عملکرد خود دفاع کند تا

ملاحظه می کنید در شرایطی که ذکر شد کشور تحمل ادامه سیاست های غلط گذشته و آزمون و اشتباه را نداشت و باید به سرعت جهت ایجاد ثبات و عوض کردن اوضاع اقتصاد اقدام می کردیم.

مهمترین کارها شما بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم چه بود؟

مهمترین اقدام بانک مرکزی در دوره اینجانب، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده / سیف

در حقیقت می توان گفت که آرامش بخشی به بازارها از جمله مهمترین وظایف مجموعه سیاست گذاری اقتصادی کشور در آن وقت بود. بر این اساس مهمترین اقدام بانک مرکزی هم در جهت بازگشت ثبات و آرامش به بازارها و ایجاد هماهنگی در سطح کلان سیاست گذاری ها استوار شد. دستیابی به این نشانه عمدتاً از طریق ارتقای انضباط پولی نظیر تصحیح رویه تامین مالی طرح مسکن مهر به عنوان یکی از عوامل مهم رشد پایه پولی در سالهای گذشته، مدیریت مناسب نقدینگی، زیاد کردن سهم پول درون زا، یعنی ضریب فزاینده، از رشد نقدینگی و نیز تامین مالی سالم اقتصاد صورت گرفت. مهمترین نتیجه این کارها هم کم کردن قابل ملاحظه و مستمر قیمت تورم در پنج سال گذشته همزمان با اصلاح رشد اقتصادی کشور و همچنین ثبات قابل توجه قیمت ارز تا اواسط سال 1396 بود.

بد نیست بعضی از آخرین دستاوردهای اقتصادی به دست آمده را که در نتیجه اقداماتی که اشاره کردم، محقق شدند در اینجا ذکر کنم:

دستیابی به قیمت رشد اقتصادی 3.7 درصدی در سال 1396 و ارزش افزوده مثبت تمام گروه ها.

دستیابی به قیمت رشد سرمایه گذاری 1.4 درصدی در سال 1396

حصول قیمت تورم تک رقمی از خردادماه 1395 و استمرار نسبی آن تا قیمت 9.4 درصد در خردادماه 1397

خروج بخش مسکن از رکود و اصلاح فعالیت های بخش شخصی در این زمینه

کاهش قابل ملاحظه نوسانات قیمت ارز، به طوری که قیمت ارز (دلار بازار آزاد) در سال های 1393 تا 1395 به ترتیب تنها 3 درصد، 5.2 درصد و 5.6 درصد رشد داشت. البته به واسطه بدعهدی های دولت آمریکا و التهابات ایجاد شده است در بازار ارز در سال 1396 و بر اثر انتظارات منفی ایجاد شده است در این زمینه, رشد قیمت ارز در سال 1396 به 11 درصد رسید که در اوایل امسال با شدت بیشتری ادامه یافت. دولت هم در پاسخ به تحولات اخیر، ترتیبات تازه ارزی را به اجرا درآورده است.

نکته دیگری که باید ذکر کنم این است که در آخرهای دولت دهم جهت مدتی طولانی از انتشار آمارهای اقتصادی جلوگیری شده است بود. البته روند تولید آمارهای اقتصادی به وسیله بانک مرکزی همواره و بدون وقفه درحال انجام بوده هست، لیکن به واسطه رویکردهای موجود در دوره قبل از دولت یازدهم، معمولاً انتشار این آمارها با بی نظمی و تاخیر جدی روبه رو بود.

با در نظر گرفتن لزوم تغذیه تمام استفاده کنندگان از آمارهای تخصصی بانک مرکزی کارها زیر در وقت فعالیت اینجانب در بانک مرکزی در زمینه تولید و انتشار آمارهای مزبور انجام گرفت:

تولید و انتشار منظم آمارهای اقتصادی در مواعد تعیین شده است و برطرف وقفه های قبلی در زمینه انتشار نشریات آماری بر اساس وظایف ذاتی و قانونی در زمینه تولید و انتشار آمارهای اقتصادی و در جهت پاسخگویی به نیاز کارشناسان، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی

اعلام تقویم زمانی انتشار قیمت تورم، حساب های ملی و شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در جهت اجرای وظیفه قانونی مندرج در بند (پ) ماده (10) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور.

تغییر سال پایه حساب های ملی از سال 1383 به 1390 و انجام اصلاحات مورد نیاز جهت ارقام هر سال طی سال های 1383 تا 1394 به قیمت های جاری و ثابت و نیز برنامه ریزی، طراحی و اجرای طرح تجدید نظر در سال پایه آمارهای اقتصادی جهت طرح های آماری CPI و PPI

خوب تا اینجا زیاد بر عملکرد اقتصادی و اعتباری بانک مرکزی متمرکز بودید؛ کارها شما در سایر حوزه ها، جهت مثال در حوزه نظام های پرداخت، چه بود؟

بانک مرکزی در زمینه ایجاد تحولات اساسی در بخش نظام پرداخت کشور و نوین سازی آن، گام های ارزشمندی برداشته و همواره در این زمینه نقش پیش رو را ایفا کرده است.

توسعه زیرساخت ها و ابزارهای نظام های پرداخت، نظارت همه جانبه بر کارکرد آنها، ایجاد شفافیت حداکثری در اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فساد زا در حوزه پولی و اعتباری با توسعه نظام هویت الکترونیکی بانکی (نهاب) به عنوان مرکز استعلام یکپارچه نظام بانکی کشور، توسعه زیرساخت مرکز کنترل و نظارت اعتباری (مکنا) به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نیز راه اندازی سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) در جهت نیل به زیاد کردن ضرایب امنیتی چک و زیاد کردن اعتبار و کارایی این ابزار پرداخت و تمهید تسهیلات پرداخت کارتی برون مرزی جهت مشتریان شبکه بانکی کشور از جمله کارها مهم در این زمینه بوده است.

ضمن آن که این بانک با نشانه تقویت انضباط پولی در کشور، سامانه چکاوک را طراحی کرده و با راه اندازی آن از اواسط سال 1393 ضمن ساماندهی و انتظام بخشی به اوضاع چک، زمینه زیاد کردن نظارت بر این بخش و بالطبع تقویت انضباط پولی را فراهم کرد.

خاطر نشان می کنم که قبل از استقرار سامانه چکاوک، تسویه چک ها از طریق اتاق پایاپای بانکی صورت می گرفت و به معبر مهم اضافه برداشت بانکها طی دهه های اخیر تبدیل شده است بود و بانک مرکزی را در موضع انفعال قرار می داد که با استقرار سامانه مذکور این عنوان برطرف شد.

به علاوه، برنامه ریزی در زمینه پیاده سازی پروژه های «برقراری ارتباطات برون مرزی»، «ایجاد نظام پرداخت مبتنی بر برداشت مستقیم» و «توانمندسازی استانداردهای بین المللی پرداخت» در دستور پیگیری و اقدام بانک مرکزی قرار گرفت. همچنین، رشد کمی و کیفی ابزارهای پرداخت، استفاده گسترده از سامانه های پرداخت الکترونیکی و روند فزاینده سهم تراکنش های الکترونیکی از کل تراکنش ها، از دیگر دستاوردها بوده است.

یکی از محورهای انتقاد در زمینه عملکرد بانک مرکزی در تمام دوره ها، مسایل نظارتی و ساماندهی بانکها و موسسات اعتباری بوده و به نوعی در دوره تصدی جنابعالی نیز شاهد اوج آن بوده ایم. چه توضیحی جهت این عنوان دارید و به طور کلی شما چه اقداماتی در دوره تصدی خود به منظور اصلاح کیفیت نظارت انجام دادید؟

طبیعی است که مخالفان و کسانی که منافعشان با کارها اصلاحی بانک مرکزی به خطر می­افتد طرفدار عوض کردن اینجانب هستند و در این خصوص جوسازی و شایعه ­پراکنی می کنند و البته از نظر اینجانب فرقی نمی­کند که ماموریت در چه زمانی خاتمه می­یابد آنچه جهت ما مهم است اینست که با جدیت تمام از هیچ کوششی جهت انجام وظایف و امور محوله دریغ نورزیم؛ آنچه مطلوب است و اهمیت دارد این است که خدمتگزار مردم از هر لحظه جهت خدمت به مردم و جامعه و نهایتا جلب رضای حضرت حق حداکثر استفاده را داشته باشد.

یکی از مهمترین کارها بانک مرکزی در دوره مدیریت اینجانب در بخش ساماندهی مؤسسات غیر مجاز بوده هست؛ تقویت نظارت بر بانک ها و مؤسسات اعتباری و شناسایی و جلوگیری از سوء استفاده های متفاوت در بانک ها و مؤسسات اعتباری سرلوحه کارها ما در بخش نظارتی بوده است.

تخلفاتی از قبیل تقلب در تهیه صورت های مالی و شناسایی سودهای موهوم، سوءاستفاده از سپرده های مردم در فعالیت های غیرمجاز، در معاملات صوری و شرکت های اقماری و ارائه گزارش های غلط و بی محتوا با نشانه اختفای سوء استفاده ها و فسادها، که با مشقت بسیار و پیگیری های مستمر شناسایی می شدند و با آنها برخورد می کردیم.

برخورد با صور متفاوت تخلف از نقض ضوابط و مقررات گرفته تا فسادهای بزرگ در بازار پول یکی از مهمترین کارها انجام شده است بوده هست. در دوره اخیر، ساماندهی مؤسسات غیر مجاز و تلاش جدی در توقف فعالیت کلاهبرداران و اخلالگران و ارجاع پرونده آنها به دستگاه قضایی یکی از کارها مثبت و نمونه مهمی از جراحی یک غده بدخیم پولی بوده و در حافظه تاریخ ماندگار خواهد بود.

تعداد پرونده های ارجاعی به هیات انتظامی بانکها و محاکم قضایی در این دوره نشان دهنده عزم جدی اینجانب و همکارانم در برخورد با تخلف و فساد بوده هست. این تخلفات در گذشته هم بوده است ولی کمتر مورد تعقیب قضایی قرار گرفتند؛ بنده بارها تاکید کردم با متخلفان در این پرونده ها و تضییع کنندگان حقوق مردم به هیچ وجه مسامحه ای صورت نگیرد و با قاطعیت مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند.

امروز خوشبختانه شاهدیم که محاکمه این افراد با قاطعیت شروع شده است است و در آینده و بعد از اتمام جلسات دادگاه ها واقعیت هایی از چپاول اموال مردم روشن خواهد شد که بدون تردید با شنیدن آنها، اهمیت اقدام بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز زیاد آشکار خواهد شد.

خوب با توجه به این توضیحاتی که عرض کردم، متوجه می شویم که قطعا رانت خواران و قانون شکنانی که با جدیت و قاطعیت بانک مرکزی مواجه شده است اند، از این شرایط راضی نبودند و نیستند و بنابراین تلاش می کنند تمام مسیرهای ممکن، را بیازمایند تا شاید راهی بیابند و به مقصود خود برسند؛ البته ما هم عزم راسخ داریم که تا آخرین لحظه به حول و قوه الهی و بدون وحشت و نگرانی بایستیم و مسیر درست خودمان را پیش ببریم.

آیا افکار عمومی و کسانی که نسبت به این کارها انتقاد دارند می دانند که ساماندهی غیرمجازها یعنی مبارزه با فساد؟ اگر این فرضیه را بپذیریم آیا هنوز کسانی هستند که از این عملکرد ناخرسندند و انتقاد دارند؟

واقعیت مهمی که غالبا آگاهانه یا از روی ناآگاهی نادیده گرفته می شود درجه استقلال بانک مرکزی در نظام اقتصادی کشور و نیز حیطه اختیارات این بانک در نظام پولی و بانکی به خاص در بعد نظارت بر بانکها در مقایسه با موقعیت بانک مرکزی در اغلب کشورهاست که مستقیما بر اثربخشی بانک مرکزی موثر است که فعلا از آن می گذرم و نیاز به وقت و بحث مفصلی دارد. ما در این شرایط حداقل انتظار از اصحاب رسانه و تحلیل گران مستقل اینست که به اصل منطقی سنجش عملکرد متناسب با اختیارات، توجه حرفه ای داشته باشند.

تمرکز بانک مرکزی در سالهای اخیر پرداختن به پرسشها مهم و ریشه ای و پرهیز از کتمان و لاپوشانی مسایل و حوزه های مسئله دار بود و تلاش شد از حواشی دوری شود؛ برخورد با فساد در کنار آثار بسیار مثبتی که بر جای می گذارد و عمدتا هم در بلند مدت نمایان می شود، موجبات نارضایتی و خشم سوءاستفاده کنندگان و کسانی که به نحوی از استمرار و ادامه فساد منتفع می شوند را نیز فراهم می آورد.

قطعا این افراد بدون کار نمی نشینند، یکی از شگردهای مدیران و مسئولان نهادهای پولی غیرمجاز این بوده است که به طرق متفاوت با استفاده از امکانات حاصله از سپرده های مردم در طبقات و بخش های متفاوت اجتماعی نفوذ کرده و جهت خود حامیانی دست و پا کنند و در عمل هم شاهد حمایت هایی از ناحیه آنها بودیم که پرسشها و مزاحمت هایی هم جهت اینجانب و همکارانم ایجاد کردند.

این طبیعی است که مبارزه با فساد هزینه هایی هم دارد و نباید از اینگونه تلاش ها و کارها تعجب کنیم. تشبیه حکیمانه مقام معظم رهبری به اژدهای هفت سر در مورد فساد نیز نشان دهنده اهمیت و ابعاد پیچیده مبارزه و برخورد با این پدیده است.

با وجود تمام تهدیدها و فشارها، بنده و همکارانم پیگیری به پرسشها هموطنان خسارت دیده را که گرفتار دام سودجویان نامشروع شده است بودند به صورت جدی در دستور کار قرار دادیم و خوشبختانه با عنایت خاص مقام معظم رهبری و تصمیمات سران سه قوه تا حدودی پرسشها این دسته از سپرده گذاران مرتفع شده است است.

در کنار انتقاداتی که در داخل به شما وارد می شود، یکی از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، قرار گرفتن نام شما در فهرست افراد تحریمی به وسیله دولت امریکاست. نظر شما در این باره چیست ؟

به هر حال دشمنی و خصومت دولت آمریکا نسبت به کشور و مردم عزیز کشور عزیزمان ایران جهت همه روشن شده است و این گونه کارها غیر منطقی و غیر قانونی از سوی آنها به کرات سر زده و البته محکوم به شکست هست. البته می توان به این عنوان از جنبه دیگری هم نگاه کرد. در جنگ تمام عیار علیه ارکان اقتصادی کشور و به خاص بانک مرکزی، این گونه تحریم ها از سوی دشمن حاکی از خشم آنها نسبت به موثر بودن عملکرد بانک مرکزی و مدیران آن است.

در باره بعضی جوسازی ها و تخریب های داخلی که در مورد اینجانب شاهد هستیم نیز ریشه عنوان به موثر بودن کارها بانک مرکزی برمی گردد و همانطور که قبلا گفتم، برخورد با فساد در کنار آثار بسیار مثبتی که بر جای می گذارد، موجبات نارضایتی و خشم سوءاستفاده کنندگان و کسانی که به نحوی از استمرار و ادامه فساد منتفع می شوند را نیز فراهم می آورد و قطعا این افراد بدون کار نمی نشینند، که نمونه آن را از سوی گردانندگان نهادهای پولی غیرمجاز به کرات دیده ایم.

به هر حال در جنگ و مبارزه با تحریم خارجی و فساد داخلی، هزینه باید داد و من اینگونه برخوردها را عادی و قابل آینده نگری می دانم. لیکن اطمینان دارم که آیندگان بر اساس حقایق و نه جوسازی های دشمن های و مفسدان در باره ما قضاوت خواهند کرد.

در پایان، عرایضم را با جمله هایی از بیانات مقام معظم رهبری در خرداد 1382 خاتمه می دهم که فرمودند:

“بزرگترین مبارزه با آمریکا، خدمت به این مردم هست. هر که مى‏خواهد با آمریکا مبارزه اساسى کند، باید به این مردم خدمت کند. هر که مى‏خواهد با دشمن های این ملت مبارزه عملىِ کارآمد کند، با فساد مبارزه کند. ابزارهاى دشمن در درون کشور و نظام ما عبارت است از فساد، تبعیض و فاصله طبقاتى. ما باید با اینها مبارزه کنیم. این وظیفه دولت، مجلس، قوّه قضاییّه و همه ارکان نظام هست. به مردم خدمت کنند، با مفسد مماشات نکنند، فساد را در بدنه دستگاههاى حکومت به ‏هیچ‏وجه نپذیرند و تحمّل نکنند؛ این بزرگترین خدمت است.”

واژه های کلیدی: مرکزی | اقتصادی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz