تبریک گفتن قطعات زباله روسیه امنیت

تبریک گفتن: قطعات زباله روسیه امنیت رفتگر فضایی روسیه پرتاب موشک

گت بلاگز اخبار پزشکی داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می‌برد

تصویر تاثیر شگرف ترکیب جدید(مولکول‌های قرمز رنگ) روی ژن‌های KAT6A و KAT6B که آنها را مهار کرده‌اند و منجر به خاموش کردن سرطان می‌شوند.

داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می‌برد

داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می برد

عبارات مهم : درمانی

تصویر تاثیر شگرف ترکیب جدید(مولکول های قرمز رنگ) روی ژن های KAT6A و KAT6B که آنها را مهار کرده اند و منجر به خاموش کردن سرطان می شوند.

دانشمندان دانشگاه “ملبورن” موفق به کشف یک ترکیب دارویی تازه شده است اند که می تواند رشد سرطان را متوقف کرده و آن را به خواب فرو ببرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرطان یک بیماری خارجی نیست که به بدن شما حمله کند، بلکه اساسا همان سلول های عادی بدن است که از کنترل خارج می شوند.

داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می‌برد

درمان های فعلی سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی جهت کشتن تومورها طراحی شده است اند، ولی اغلب، سلول های سالم را نیز نابود می کنند.

اما یک تکنیک در حال ظهور می تواند یک رویکرد هدفمندتر را فراهم کند؛ سلول های تومور را از تکثیر بازدارد و به طور موثر، سرطان را به خواب فرو ببرد.

تصویر تاثیر شگرف ترکیب جدید(مولکول‌های قرمز رنگ) روی ژن‌های KAT6A و KAT6B که آنها را مهار کرده‌اند و منجر به خاموش کردن سرطان می‌شوند.

به نظر می رسد که سلول ها قبل از آسیب شدید DNA خود و نقص فعالیت، دارای یک محدودیت طبیعی در تعداد دفعات تقسیم هستند.

بدن در یک نقطه خاص، این سلول های آسیب دیده را از طریق یک فرآیند بیولوژیکی به نام “پیری” که از هر تقسیم دیگری جلوگیری می کند، خاموش می کند.

در یک دنیای کامل، سیستم ایمنی می تواند این سلول ها را که حالا تبدیل به زباله شده است اند، دور بریزد. ولی ما در یک دنیا کامل زندگی نمی کنیم و بعضی از سلول ها از پیروی این قوانین اجتناب می کنند.

داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می‌برد

متاسفانه سرطان دارای توانایی های قابل توجهی در ربودن این مکانیزم و ادامه تقسیم بی رویه سلول هست. یافتن راهی جهت معکوس کردن روند پیری می تواند یک سلاح بسیار مهم در مبارزه با سرطان باشد و اکنون پژوهشگران استرالیایی ترکیبات جدیدی را ایجاد کرده اند که می توانند این کار را انجام دهند.

“آنه ووس” سرپرست این مطالعه می گوید: این ترکیبات تازه با خاموش کردن توانایی سلول های سرطانی جهت ادامه تناوب سلولی، آنها را از تقسیم و گسترش بازمی دارند.

تصویر تاثیر شگرف ترکیب جدید(مولکول‌های قرمز رنگ) روی ژن‌های KAT6A و KAT6B که آنها را مهار کرده‌اند و منجر به خاموش کردن سرطان می‌شوند.

وی افزود: اصطلاح فنی این فرآیند، پیری سلول هست، ولی اساسا سلول ها به خواب می روند. سلول های سرطانی نمی میرند، ولی فعالیتشان به طور موثر متوقف می شود.

پژوهشگران در سال 2012 کشف کردند که از بین بردن ژن KAT6A که ژن کنترل کننده تکثیر سلولی هست، به موش های دارای تومور سرطانی کمک می کند تا چهار برابر طولانی تر از سایرین عمر کنند.

داروی جدیدی که سرطان را به خواب فرو می‌برد

گروه پژوهشگران شروع به تمرکز بر این ژن و ژن مرتبط با آن یعنی KAT6B کرد تا بررسی کنند که آیا مسدود کردن عملکرد آنها می تواند به درمان سرطان کمک کند؟

پژوهشگران بعد از بررسی حدود 250 هزار مولکول که ممکن بود قادر به مهار این ژن ها باشند، دو نامزد امیدوارکننده را که به نام های “WM-8014” و “WM-1119” آشنا می شوند، شناسایی کردند.

آنها در آزمایشات حیوانی متوجه شدند که این مولکول ها بدون آسیب به DNA یا تاثیر بر سلول های سالم، قادر به ایجاد پیری در سلول های سرطانی هستند.

“WM-8014” بر روی گورخرماهی(zebrafish) با سرطان کبد با موفقیت آزمایش شد، در حالی که “WM-1119” پیشرفت سرطان غدد را در موش ها متوقف کرد.

“تیم توماس” یکی از پژوهشگران مطالعه می گوید: این ترکیب در مدل های حیوانی به خوبی عمل کرد و در برابر سلول های تومور بسیار نیرومند هست، در حالی که به نظر می رسد بر سلول های سالم تاثیر نمی گذارد.

با اینکه هنوز پژوهشگران بررسی نکرده اند که بعد از انجام این فرآیند چه بر سر این “سلول های خواب” می آید، بر این باورند که سیستم ایمنی در نهایت آنها را تشخیص می دهد و دور می ریزد.

به محض اینکه مولکول ها جهت آزمایشات بالینی انسانی آماده شوند، مطالعه بعدی پژوهشگران و احتمالا درمان سرطان انجام خواهد شد.

“توماس” می گوید: ما فکر می کنیم این ترکیبات در درمان این نوع از سرطان ها موثر هستند، آیا که تکثیر سلول های سرطانی از طریق تناوب سلولی، به وسیله ژن های KAT6A و KAT6B هدایت می شود و اگر ما این ژن ها را مهار کنیم، باید اثر درمانی داشته باشد. به عنوان مثال، ما فکر می کنیم که در بعضی از سرطان های خون که سلول ها را به طور معمول به انواع متفاوت سلولی تقسیم می کند، موثر خواهد بود. در مورد سرطان خون، سرطان باعث زیاد کردن بیش از حد گلبول های سفید خون و کم کردن جمعیت(رقیق کردن) گلبول های قرمز خون که حامل اکسیژن هستند، می شود. در نهایت بیمار شروع به از دست دادن توانایی خود جهت انتقال اکسیژن می کند. ما امیدواریم بتوانیم از وقوع این اتفاق جلوگیری کنیم.

این تحقیق در مجله Nature انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: درمانی | سرطان خون | سرطان کبد | درمان سرطان | شیمی درمانی | مبارزه با سرطان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz